תגדיר "תגדיר"

אנשים אוהבים הגדרות. במיוחד אנשים שיש להם אינטלקט. עושה להם רושם כאילו יש להגדיר כל מושג שמדברים עליו – ושאם יהיו הגדרות ברורות, יהיה הרבה יותר קל לשוחח ולברר דברים.

ועכשיו, נראה לי שיש שני סוגי הגדרות עיקריים. מה משותף למשל, לנסיון להגדיר "היסטוריה", "מתמטיקה", "מדינה", "שולחן", "גזענות", "יהודי", "אושר", "אהבה", "משחק"? נראה שיש כאן אוסף של דברים חשובים ודברים בנאליים, רגשות ומקצועות, לאומים ומבנים חברתיים… אבל בכל זאת יש משהו משותף.

כל המושגים שלעיל היו מוכרים לנו לפני שניסינו להגדיר אותם. הבה נכנה הגדרות כאלה של מושגים קיימים בשם "הגדרות מבהירות". מדוע? משום שתפקידן, לכאורה, להבהיר לנו מושג שאנו כבר מכירים, אבל משום מה משהו לא ברור לנו. הגדרות מבהירות הן למעשה לא הגדרות. הן שאלות. אנחנו יודעים שיש "אושר" או "משחק", אבל אנחנו לא מסופקים. אנחנו תוהים. אנחנו שואלים. העניין הוא שהשאלות שמדובר בהן, הרבה פעמים מורכבות מדי מכדי שהגדרה תוכל לענות עליהן. עדיף להישאר בלי הגדרות. השימוש האנושי במילים פשוט גמיש מדי ועשיר מדי בשביל זה.

דוגמא: לי אישית קשה מאוד למצוא הגדרה ל"משחק". אני גם לא זקוק להגדרה כזו – אני יודע מהו משחק. אם אגדיר הגדרה, יש סיכוי לא רע שאמצא את עצמי בעתיד מביט באיזה משחק, שברור לי שהוא משחק, אבל לא מתאים להגדרה, או להיפך, משהו שהוא לא משחק, אבל כן מתאים. וכך, במקום שההגדרה תבהיר לי מה העניינים, היא רק מבלבלת אותי. קראו את השורה הראשונה של הגדרת המשחק בוויקיפדיה באנגלית, שנפתחת במילים הפלאיות:

A game is structured playing

כלומר "משחק הוא משחק מובנה", רק שבאנגלית זה נשמע פחות מגוחך, כי יש לממזרים האלה שתי מילים ל"משחק". כלומר, לפי הגרסא האנגלית של "משחק", יש הבדל בין לשחק משחק to play a game לבין סתם לשחק, כלומר to play, ובמילים אחרות, כדי להבין מהו "משחק" אני צריך להבין מה זה "לשחק", וזה ברור כשמש ש"לשחק" פירושו מגוון אדיר של פעילויות שיהיה קשה לתחום בהגדרה מילונית.

אם אנסה בכל זאת להגדיר "לשחק", אולי בתור "פעילות חברתית לשם הנאה", עד מהרה אגיע למצב שבו אונס קבוצתי יחשב משחק, וההורים של "בני הטובים" התורנים יוכלו להגיד שבאמת לא תמיד ממש כולם נהנים במשחק, אבל מה זה משנה – הם רק שיחקו…

בקיצור, אולי כדאי לקרוא להגדרות האלה לא "מבהירות", אלא "בעלות רצון טוב להבהיר", כי כפי שראינו, זה לא ממש עובד. זה גם גורם לוויכוחים מיותרים לגמרי – כי אנחנו יכולים להתווכח שעות וימים לגבי האם מה שעשה אדם א' או ב' הוא מעשה "מוסרי" או לא, אבל לעולם לא נוכל להכריע בוויכוח אם יש לנו הגדרות שונות של "מוסר" – וכל אחת מההגדרות היא בסך הכל צימצום של משהו שיש לנו איזו הבנה לגביו – "מוסר" – לתוך תבנית מילולית שהיא, על פי רב, מוגבלת מדי.

אז אם ההגדרות האלה כל כך לא טובות, למה הן פה? הבה שוב ניקח דוגמא: איך נגדיר מוסר, שואלים את עצמם הפילוסופים. הם מנסים הגדרות כאלה ואחרות, אבל השאלה החשובה היא למה הם מנסים להגדיר מוסר. הם מנסים זאת, משום שאילו היתה להם הגדרה, היו יכולים לגזור ממנה מסקנות לוגיות לגבי מה מוסרי ומה לא.

במילים אחרות, זו משאלת-לב. אנחנו כל כך רוצים תשובות, שלא אכפת לנו לאכול קצת הגדרות. הפילוסוף היה רוצה שהעולם יהיה מספיק פשוט כדי שיוכל להגדיר אותו ואז להבין הכל, אבל זה פשוט לא כך.

אגב, אם מישהו יציע לכם הגדרה של מוסר – איך תדעו אם ההגדרה שווה משהו? הדרך היחידה היא להשליך את ההגדרה על מיקרים מוכרים – למשל, נניח שברור שזה לא-מוסרי לרצוח סתם כך – האם זה מתישב עם ההגדרה? אם לא, הרי ההגדרה תידחה. ובמילים אחרות, ההגדרה היתה אמורה לספר לי משהו על המוסר, אבל בעצם אני משתמש במוסר שאני כבר מכיר כדי שיספר לי משהו על ההגדרה!

הסוג הזה של כשלים נפוץ מאוד בכתבים המוקדמים של אפלטון: סוקרטס, בערמתו הרבה, מוציא ממישהו הגדרה של משהו, ויהי זה אהבה, מתינות, אומץ או איזו מידה טובה אחרת – ולאחר מכן מראה לאותו אדם שהגדיר את המושג איך מההגדרה שלו נובע ההיפך הגמור – האהבה הופכת לשנאה, הבריאות למחלה, והצדק לאי-צדק.

טוב, הבנו. אבל לא יכול להיות שזה כל הסיפור, חייבות להיות הגדרות ששוות משהו, לא?

אז יש עוד סוג אחד לפחות של הגדרות. הגדרות שלא מנסות להבהיר מושגים קיימים, אלא לייצר מושגים חדשים. למשל – אם אני מגדיר "ביסקסואל" כ-"אדם שנמשך מינית לבני שני המינים", מה בעצם עשיתי? הרי אנשים שנמשכים לבני שני המינים קיימים בלי קשר לאם אני קורא להם "ביסקסואלים" או לא. אבל, אם אני מגדיר את ההגדרה הזו, אז עכשיו אני ואתה יכולים לשבת ולדבר על ביסקסואלים, בלי שנצטרך כל פעם להגיד את המשפט הארוך "אדם שנמשך מינית לבני שני המינים". זו פשוט מילת קיצור, כמו מין "קיצור דרך" במחשב, שמאפשר לנו להתקדם ביעילות בדיון שלנו. הבה נכנה הגדרה כזו בשם "הגדרה יצרנית" – היא מייצרת מושג חדש ממושגים קודמים.

זה נשמע כמו דבר קטן – חיסכון בקצת זמן, זה הכל. אבל זה דבר גדול מאוד. ההגדרות היצרניות הן חיוניות – פשוט אי אפשר להתקדם בלעדיהן. המתמטיקה והמדע מלאים בהגדרות יצרניות, והן מועילות ביותר, כי אפשר להרכיב אותן זו על זו. משולש הוא מצולע בעל שלוש צלעות. הוא מאפשר לי להגדיר "משולש שווה צלעות" ו-"משולש ישר זווית" וכן הלאה. רק אומרים לי "משולש ישר זווית" ומיד אני יודע על מה מדובר, ועד מהרה אני מפתח תחושה לגבי משולשים כאלה ואחרים.

כל היכולת שלנו להתקדם במדע תלויה בהגדרות יצרניות. כמעט כל ספר נפתח עם כמה הגדרות, שמייצרות מושגים שבעזרתם אנחנו מבינים את העולם, החל במושגים מתמטיים כמו "זווית" ו-"משולש", עבור במושגים פיזיקליים וכימיים כגון "מולקולה", "אנרגיה", "חלקיק", "חומציות" וכלה במושגים ביולוגיים כגון "מוטציה", "פתוגן", "אבולוציה", "גנטיקה".

לסיכום – הגדרות זה יופי, רק לא כאלה שמבלבלות ת'מוח.

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “תגדיר "תגדיר"

  1. שמחתי לקרוא. יש משהו בזה שקשה לכפות הגדרות על מונחים שהתפתחו בצורה אורגנית. החשיבה עובדת הרבה עם "אבות-טיפוס". אבות טיפוס של משחק הוא, נאמר, מחבואים, רמי, לגו, ועוד כמה, ואנחנו נחשוב על משחק בתור "משהו שדומה לדברים ברשימה הזאת." הניסיון לכפות הגדרות הוא תמיד מאולץ.

    אבל צריך לזכור שהצורך בהגדרות הוא חברתי ולא רק "פילוסופי". כשאנחנו מקצים שטח מסוים בפארק ל"משחק", הפקח שאוכף את הפעילות שם צריך להיות מסוגל לקבוע מה מתאים ומה לא. ודוגמאות קצת פחות עקומות: כשאנחנו מקצים תקציבים (ויוקרה) ל"מדע", אנחנו צריכים לדעת מה זה "מדע" ומה זה "פסאודו-מדע", כשצריך להחליט מי מתקבל לאו"ם, צריך להחליט מה זה מדינה, ואם מכריזים שכל יהודי יכול לקבל אזרחות ישראלית, צריך להגיד מי הוא יהודי.

    1. זה נכון. מצד שני, הדוגמא שלך של חוקים ותקנות נופלת לא פעם באותו קושי – לא פעם החוק לא מספיק וצריך שופט ש"יפרש" אותו…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s